Dijagram toka obrade slike (video zapisa) prikazan je na slici:


Promjena modela boja iz RGB u Lab

Radi lakšeg filtriranja u sljedećim koracima potrebno je promijeniti model boja u Lab, koji je prikladniji za postupke obrade slike.

Otklanjanje šuma i apstrakcija slike

Filtriranjem slike selektivnim Gaussovim filtrom istovremeno otklanjamo šum slike i dobivamo apstrahiranu sliku. Pod pojmom apstrakcije slike misli se na pojednostavljenje nebitnih značajki slike, a pojačavanje bitnih. Nakon prvog filtriranja selektivnim Gaussovim filtrom, otklonjen je šum slike i slična područja slike postala su još više ujednačena. Taj efekt još više dolazi do izražaja ako filtriranje ponovimo nekoliko puta.


Originalna slika

Apstrakcija

Kvantizacija svjetline

Kako bi se postigao efekt crtanog filma, potrebno je kvantizirati L* komponentu (svjetlinu) slike. Da bi se izbjegli nagli skokovi s jedne na drugu razinu kvantizacije za male promjene boje, koristi se modificirana kvantizacija.


Prikaz razina kvantizacije

Poželjno bi bilo da nisu svi prijelazi jednako oštri ili blagi, primjerice da u pozadini prijelazi budu blaži, a oštriji na stvarima koje imaju više detalja. To se postiže tako da se parametar φk mijenja ovisno o iznosu gradijenta svjetline. Gradijenti svjetline dobiveni su primjenom Sobelovog filtra. Tako su dobiveni oštriji prijelazi u područjima gdje je iznos gradijenta veći (rubovi), a blaži prijelazi u okolnim područjima.


Originalna slika

Kvantizirana slika

Detekcija i naglašavanje rubova

Rubovi se detektiraju filtrom razlike Gaussovih filtara (DoG), koji je modificiran kako bi se poboljšao vizualni dojam.


Detektirani rubovi

Detektirani rubovi

Spajanje slika

Dobivenu kvantiziranu sliku i sliku s detektiranim rubovima potrebno je spojiti u jednu. Najjednostavniji način spajanja dva sloja slike je međusobnim množenjem slikovnih elemenata slika i dijeljenjem s maksimalnom mogućom vrijednošću.


Finalna slika

Detaljniji opis postupka obrade dostupan je za download