ZEMRIS home page

Eksperimentalni sustav višeagentskog aktivnog vida


Sadržaj


Laboratorijsko okruženje

Okruženje za razvoj i ispitivanje sustava se nalazi u Laboratoriju za inteligentne sustave Zavoda (prostorija D336). Eksperimentalni sustav se sastoji od tri promatrača, a zadatak mu je praćenje kretanja jednostavnih robota AmigoBot .

Za ilustraciju, prikazane su slike koje odgovaraju pogledima dvaju promatrača koji prate isti objekt (sl.1-2). U slikama je ucrtano slikovno okno detektiranog objekta te njegov kutni položaj (zakret, nagib) u stupnjevima, u odnosu na referentni smjer gledanja odgovarajućeg promatrača.

<agent ocalinko> <agent dupli>
slika 1. slika 2.

Percipirano stanje u sceni se u stvarnom vremenu dobiva udruživanjem mjerenja pojedinih promatrača, kao što je prikazano na sl.3. U pozadini slike su ucrtani tlocrt laboratorija i referentna kvadratna mreža dimenzija 1×1 metar. Preko toga, za svakog promatrača je različitom bojom ucrtan položaj, referentni zakret (referentni nagib iznosi 0 stupnjeva), vidno polje, te položaj detektiranog objekta. Slike 2. i 3. odgovaraju pogledima promatrača koji su označeni zelenom ('ocalinko') odnosno plavom bojom ('dupli'). Dva mjerenja su na temelju načela prostorne i vremenske bliskosti udružena u jedinstveni objekt, čiji položaj je ucrtan sivom bojom.

<blackboard>
slika 3.


Arhitektura sustava

Kao što se da naslutiti iz prethodne ilustracije, glavna svojstva koja bi opisani sustav trebao posjedovati su:
  1. Detekcija i praćenje objekata aktivnom kamerom jednim promatračem, uz jednostavnu prilagodbu postupka različitim platformama;
  2. udruživanje podataka dobivenih od pojedinih promatrača u zajednički prikaz scene, pod sljedećim pretpostavkama:
  3. koordinirati kretanja senzora u cilju ``optimalnog'' praćenja stanja scene, što u svakom trenutku obuhvaća barem sljedeća dva međusobno proturječna cilja:
  4. robustnost u odnosu na kvarove postojećih i dodavanje novih promatrača;
  5. rad u stvarnom vremenu, pri čemu se teži čim većim prosječnim učestalostima obrade (soft real time).
Prvo svojstvo spada u domenu aktivnog računarskog vida, drugo u raspoznavanje uzoraka, dok treće i četvrto naglašavaju interakciju među inače autonomnim promatračima, čime se bavi distribuirana umjetna inteligencija, odnosno preciznije, teorija višeagentskih sustava.
Predložena arhitektura je uvelike određena zahtjevom za kombinacijom računarskog vida i stvarnog vremena. Zbog zahtjevnosti računarskog vida, ima smisla svakom agentu-promatraču osigurati većinu procesorskog vremena na dodijeljenom procesoru, a udruživanje i koordinaciju prepustiti zasebnom agentu-koordinatoru. Promatrači u takvoj organizaciji svoja mjerenja šalju koordinatoru, koji ih onda udružuje i po potrebi koordinira smjerove gledanja promatrača. Komunikacijski protokol između promatrača i koordinatora treba izbjegavati potvrde primitaka poruka zbog nepredvidivih kašnjenja prijenosa, dohvata i obrade poruka kako unutar promatrača tako i u koordinatoru.
Shematski prikaz toka podataka i upravljačkog toka u opisanoj organizaciji je prikazan na sl.4.

<architecture>
slika 4.


Izvedbeni detalji

Komponente izvedbe sustava se na najvišoj razini mogu grupirati u sljedeće skupine:

Eksperimentalni rezultati

Sustav je testiran na sljedeće dvije razine:
  1. ispitivanje izoliranih promatrača;
  2. ispitivanje koordinatora u konfiguraciji sa višestrukim promatračima.

top Project home page to department home page