Preobražaj objekata
Uvod

 

 

Uvod

Postupak

Rezultati

Programi

Literatura

Diplomski rad br. 1379

Student: Domagoj Baronica

Mentor: doc. dr. sc. Željka Mihajlović

U radu je naveden kratak pregled različitih načina ostvarivanja preobražaja objekata. Posebno je proučen postupak preobražaja objekata opisanih funkcijama raspršenog skupa točaka. Ovaj postupak su osmislili i predstavili Greg Turk i James F. O'Brien, a detaljan opis se može naći u publikaciji "Shape Transformation Using Variational Implicit Functions" [1].

Specijalni efekti su u zadnjih desetak godina postali sastavni dio filmskih scena, reklama i video spotova. Današnja računala omogućuju stvaranje iznimno kvalitetnih specijalnih efekata, a jedan od često korištenih efekata je dobro poznat pod engleskim nazivom "morphing". Riječ je o preobražaju jednog objekta u drugi, pri čemu se računala koriste kao nezamjenjiv alat. Ovakvi efekti su prvi puta korišteni u filmu Willow, a pravi napredak postignut je u filmu Terminator 2, u kojem je robot T1000 napravljen od tekućeg metala, te zbog toga može po volji mijenjati oblik tijela.

Osim za specijalne efekte, metoda koja je korištena u radu se može prilagoditi i naći primjenu u medicini. Često se za detaljan prikaz ljudskih organa koristi magnetska rezonancija, poznata pod nazivom MRI (engl. magnetic resonance imaging). Magnetskom rezonancijom dobiju se slike velikog kontrasta koje prikazuju presjek bilo kojeg dijela tijela. Iz tih slika moguće je rekonstruirati 3D volumni prikaz određenog dijela tijela.

na vrh
FER | e-mail