FER - ZEMRIS - RG Animacija toka fluida

Simulacije vođene konačnim stanjem

Koristeći metodu opisanu u prošlom poglavlju mogu se dobiti uvjerljive simulacije gibanja fluida i supstanci u njemu (npr. dim u zraku). Međutim, teško je ili gotovo nemoguće postići da taj dim dobije željeni oblik (npr. da korisnik određivanjem iznosa vanjskih sila natjera dim u oblik kvadrata). Zbog toga su od nedavno razvijeni postupci koji omogućavaju da se zada željeni oblik, a sile se onda tijekom simulacije izračunavaju tako da dim zaista poprimi taj željeni oblik. Ti su postupci od iznimne važnosti za animatore u filmovima, jer im omogućuju stvaranje uvjerljivih specijalnih efekata kakve prije nije bilo moguće vidjeti.

U ovom radu fokus je stavljen na metodu razvijenu od strane dvojice profesora s The Hebrew University of Jerusalem [3]. Oni u Navier-Stokesove jednadžbe uvode dva nova izraza. Prvi je izraz za silu koja vodi dim prema željenom obliku i nalazi se u jednadžbi koja predstavlja zakon o očuvanju količine gibanja. Drugi je izraz za sprječavanje difuzije dima zbog numeričke disipacije, a nalazi se u jednadžbi koja opisuje gibanje supstanci u fluidu.

Neka je ρ(x,t) skalarno polje koje označava gustoću dima u vremenskom trenutku t, a neka je ρ*(x) skalarno polje koje predstavlja željenu gustoću dima. U svakom trenutku tijekom simulacije dim se mora kretati tako da poprimi oblik zadan s ρ*, a jednom kada u tome uspije, treba se u tom stanju zadržati. Navier-Stokesove jednadžbe, prepravljene da ispunjavaju zadani uvjet, sljedećeg su oblika:

Navier-Stokesove jednadžbe

Izraz F(ρ,ρ*) predstavlja silu koja vodi dim prema željenom obliku. Točna definicija tog izraza dana je u [3]. Također je dodan i izraz -vdu koji služi kao prigušivač količine gibanja. Osim ovih jednadžbi, prepravljena je i jednadžba koja opisuje gibanje supstanci kroz fluid te sada ima oblik:

Gibanje supstanci kroz fluid

Na desnoj strani je dodan izraz G(ρ,ρ*) koji sprječava difuziju dima. Točna definicija navedena je u [3]. Utjecaj svakog od tri dodana izraza određuje se pomoću odgovarajućih nenegativnih parametara vf, vd i vg.

Rješavanje prepravljenih Navier-Stokesovih jednadžbi

Postupak rješavanja Navier-Stokesovih jednadžbi, prepravljenih da omogućuju vođenje simulacije k željenom konačnom stanju, vrlo je sličan postupku opisanom u odjeljku 3.4. Ako uzmemo da je u0 brzina dobivena u trenutku t, a u1, u2 i u3 brzine dobivene u međukoracima, onda je za dobivanje brzine u4 u trenutku tt potrebno obaviti sljedeće korake:

Koraci

Jednadžba koja opisuje gibanje supstanci unutar fluida slična je Navier-Stokesovoj jednadžbi za očuvanje količine gibanja te se za nju mogu upotrijebiti isti postupci. Neka je ρ0 gustoća dima u trenutku t, a ρ1 međurezultat. Za dobivanje gustoće dima ρ2 u trenutku tt potrebno je izvršiti sljedeće korake:

Koraci

Brzina u4 je brzina u trenutku tt dobivena na već opisan način. Postupak se dalje ponavlja za vremenske trenutke t+2Δt, t+3Δt itd.