FER / ZEMRIS / RG Vizualizacija medicinskih podataka putem Interneta
 

<    Prethodna  |  Sljedeća    >

Početak Uvod Zahtjevi Arhitektura Uzorkovani podaci Vizualizacija Zapis 3D modela Primjeri Sažetak Zaključak Reference Autor Abstract

Uvod

 

Vizualizacija medicinskih podataka putem Interneta, unatrag par godina, dobiva na značaju i sve više je prisutna kroz pilot projekte. Autori nekih pilot projekata slažu se da je računalna snaga osobnih računala za procesiranje takvih podataka prilično mala te se predlaže rad na udaljenom specijaliziranom računalu [1] [2] [3].

Danas se u medicini uvelike koristi telemedicina kao jedna od tehnika za udaljeno učenje ili asistenciju pri određenim kirurškim zahvatima. Tehnološka izvedba takvih telemedicinskih sustava zbog sigurnosti koristi VPN unutar telekomunikacijske mreže gdje se garantira sigurnost podataka, autentičnost te komunikacija u realnom vremenu.

Vizualizacija medicinskih podataka putem Interneta, u kontekstu ovog diplomskog rada, predstavlja:

  • Prikupljanje generiranih podataka na klijentskom računalu

  • Procesiranje CT, MR slika na udaljenom računalu

  • Prikaz generiranih podataka na temelju specifičnosti formata u za to predviđenim preglednicima

Dosadašnji projekti koji koriste vizualizaciju putem Interneta nude prilično širok spektar primjena:

  • Generiranje animacija na temelju izdvojenih dijelova ljudskog tijela [1]

  • Indeksacija dijelova ljudskog mozga na temelju 3D prikaza [2]

  • Upravljanje procesom vizualizacije pomoću posebnog jezika sa klijentskog računala [3] u svrhu daljnje
      obrade na klijentskom računalu ili nekom drugom uređaju.

Vremenski odmak od 5 godina (2000-2005) donio je tehnološki napredak unutar komunikacijske infrastrukture i računalnoj snazi osobnih računala :

  • Brzine prijenosa podataka 100mb/sec i više

  • Osobna računala radnog takta 4GHz i više

  • Grafičke kartice s mogućnošću prikaza modela sa velikim brojem poligona (2*106 i više) u zadovoljavajućem vremenskom intervalu (FPS)

Danas su prisutni dobro specificirani i uvelike korišteni standardi koji omogućuju prijenos velike količine podataka i prikaz na osobnom računalu:

  • SOAP protokol omogućuje izradu Internet servisa te prijenos velike količine podataka kao dodataka poruci (engl. Attachments). Internet servisi omogućuju autentikacija različitih korisnika i pružanje usluga za koje su namijenjeni na principu zahtjev-odgovor (engl. Request-Response). Novi standard temeljen na SOAP protoku treba omogućiti niz novih mogućnosti kao što su preusmjeravanje, transakcije, enkripcija i slično.

  • X3D standard nastavak je VRML standard koji nasljeđuje strukturu VRML-a te sve njegove prednosti uz niz novih mogućnosti. Jedna od velikih prednosti X3D standarda je definicija istog u XML formatu s pripadajućom shemom za leksičku i sintaktičku provjeru podatka zapisanog u njemu.

  • HL7 je relativno novi standard koji u budućnosti treba omogućiti povezivanje svih medicinskih subjekata (ljudi i uređaji) u jedinstveni sustav radi brže dijagnostike, lakše administracije bolnica, smanjenja korištenja medija kao što su CD, papir i slično. Standard se temelji na XML standardu zapisa,  kao SOAP zahtjevi i odgovori.

Ovim diplomskim radom želi se istražiti mogućnost kreiranja sustava za vizualizaciju putem Interneta temeljenom na novim mogućnostima proizašlim iz napretka u komunikacijskoj arhitekturi i povećanju računalne snage osobnog računala.

 

 

<    Prethodna  |  Sljedeća    >

Bojan Blažona - Računalna grafika - ZEMRIS - 2004/05